Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
11.06.2009 16:32 - Загадъчното растение и странната история на пеперудата монарх
Автор: apollon Категория: Технологии   
Прочетен: 9675 Коментари: 2 Гласове:
1

Последна промяна: 16.01.2015 18:10


На много места в страната расте загадъчно растение - интродуктен рудерал, което не е характерно за нашата флора. При това се развива много добре, има формата на храстовидно растение и за  мен бе трудно да установя латинското му име. Най-накрая успях. Растението изглежда по начина, указан на снимката. Латинското име на растението е Asclepias syriaca и е символ на Бога на лечителството Асклепий, по точно носи неговото име.
От хвърчилките на семената се добива специфичен памук, а от стъблата се приготовляват въжета. Медоносно растение е за много насекоми. При директен допир върху кожата може да причини дерматит. Растението съдържа отровни сърдечни гликозиди, които се използват от африканските индианци при ловуването на дивеч, като със сока на растението намазват своите стрели. Растението е силно отровно при консумация на негови растителни части от човека. Чест прави на ХЕИ-Пловдив, че е засяло цветето символ на медицината и тъй като е близо до другите клинични звена, можем само да се успокояваме, че дете няма да пострада от растението, тъй като знаем, че лекарите от центъра по хигиена следят за хигиената и разпространението на заразите, а не лекуват остри случаи на отравяне и не реанимират. Но могат поне да си оградят растението, така че то да е безопасно за минувачите и да е с ограничен достъп за любопитните очи на лаиците.
Много лесен за огглеждане храст с обилен и продължителен цъфтеж около 9 месеца. Иска светлина и поливане.
Характерна особеност за растението е също, че растението отделя големи количества нектар, с което привлича голямо количество насекоми. Поради тази причина българските пчелари сеят растението в близост до своите кошери. Дава качествен мед. Растението официално според "Флора на България" том 8 е разпространено само в Тракийска низина, в района на Пловдив и Костенец, където е подивяло, тъй като растението произхожда от Северна Америка.
И сега ще ви разкажа историята на Рон Литъл за пеперудата монарх и въпросното растение. Пеперудата монарх, лат. Danaus plexippus е голяма оранжево-черна пеперуда, Често срещана в Северна Америка. Тя е известна с годишните си миграции за презимуване в Мексико и Калифорния, вж. National Geographic, vol. 150, no. 2, August 1976. Пеперудата Монарх започва живота си като яйце, снесено от възрастната женска на листо от растението Асклепиас(Asclepias syriaca). То е с размерите на карфица. Когато яйцето се излюпи между 3 и 12 дни по-късно, малката, жълто бяла, на черни райета и приличаща на червей ларва или гъсеница има 8 чифта къси и дебели крака за да пълзи, също уста снабдена с части за дъвчене на листа, които тя яде с удоволствие. Но само листата на Асклепиаса стават за нейна храна, никое друго растение не става. Растението Асклепиас е много отровно за другите животни, но то не влияе изобщо на гъсеницата. Освен като прави тялото й отровно за хищници като птиците, които биха пожелали да я хапнат за закуска. И птиците знаят защо да я оставят на мира. Гъсеницата се храни и расте. Скоро тя става прекалено голяма за кожата си, кожата се къса и от нея излиза гъсеницата с нова по-голяма кожа и възможност за още растеж. Гъсеницата прави това за около две седмици: яде, расте, сменя кожата си, пак яде, расте още повече и пак сменя кожата си. И така пет пъти. На края тя спира да яде, намира си безопасно място, провисва с главата надолу, овива се с копринено влакно и сменя кожата си още веднъж. Но този път това което излиза от старата кожа не е по-голяма гъсеница. Но много компактен пакет без крака и очи, и без видими телесни части, наречен какавида, обвита в пашкул. Той не е многоцветен като гъсеницата, но е ярко зелен със златисти жълти петна. Не се наблюдава повече живот, но вътре има много движение. Сърцето още бие, но останалите вътрешни органи приличат на зелено желе, докато цялата маса се оформя като напълно различно създание. Зеления цвят потъмнява и се превръща в кафяв. За незапознатият потребител пакета може да изглежда мъртъв. Но постепенно цветът се променя докато пашкулът става прозрачен и се появяват оранжеви и черни зони, цветовете на възрастната пеперуда.
На края, след около две седмици пашкулът се отваря и възрастната пеперуда излиза. Тя има шест дълги крака, уста която представлява дълга навита тръба, (хобот) за достигане на нектара в цветята и два чифта сбръчкани криле, които бързо се разгръщат докато кръвта от тялото нахлува във вените им. Докато те се изпъват пеперудата бавно ги размахва напред-назад с новопридобитите мускули за летене докато изсъхнат, така напълно изпънатите криле са твърди и готови за летене. 
След малко пеперудата излита в небето и можа да бъде намерена в цветните градини да пие нектар с развитото си хоботче пак от същото растение или да си търси партньор за да започне целия цикъл от начало.

 

image

imageimage
imageimageimageimage
image
Богът на лечителското изкуство Асклепий:
image
image
image



Тагове:   пеперуда,   монарх,


Гласувай:
1



Следващ постинг
Предишен постинг

1. анонимен - загадачното растение-асклепиас
12.06.2009 16:47
следвайки логиката на горе написаното следва всеки корен домат да е зеграде и табелка"ОТРОВНО"
цитирай
2. apollon - веднага след публикуването на с...
20.06.2009 12:44
веднага след публикуването на статията - ХЕИ се е видяло безпомощно да реши по друг начин проблеми и се е погрижило растението не само да бъде изсечено, но и напълно изкоренено - ето това се казва истинска слабост на институцията, заплашена от някакви кой знае какви страшни последствия. Все едно нямаше как да се огради растението
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: apollon
Категория: Изкуство
Прочетен: 14465831
Постинги: 5335
Коментари: 10421
Гласове: 19320
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031