Постинг
11.05 18:07 -
Мариета
Автор: leonleonovpom2
Категория: История
Прочетен: 5046 Коментари: 9 Гласове:
Последна промяна: 11.05 18:10
Прочетен: 5046 Коментари: 9 Гласове:
26
Последна промяна: 11.05 18:10
В годините винаги съм смятал, че това, днес популярно име в България, го въведоха леля ми и калеко ми!
Името в този вариант е френско Той беше завършил във Франция, оттам бяха и кръстниците на братовчедката ми
Бях петгодишен като се ожениха Станах неволно причина да се запознаят!
Спомням си и сватбата им Люта зима, родителите ми не можеха да дойдат Попитаха, какъв подарък да изпратят? Леля ми каза, че иска само солен паламуд , за трапезата! Пристигна, за самата сватба, сандъче със солен паламуд! Интересното беше, че леля ми ядеше от него само главата? Нищо друго?...
Проблемно се оказа, какво ще бъде името на детето, което очакваха! Ако е момиче! Калеко ми искаше твърдо, то да носи името на майка му! Казваше се Мария! Но не в този вариант! След дълги спорове се спряха на Мая!
Сега вече и децата знаят, какво ще имат- братче или сестриче! Както едно русначе на шест години ми каза , че били пет сестри и чакали бебе Уверено казах, че отново ще е момиче! Не, момче било, видели го на видеозон
И мъдро заключи- Най- накрая те успяха!?
Леля ми не беше особено доволна от този вариант на име?Оправдано е само, ако се роди през май?( Роди се март месец) И споменаваше за някаква Мая, която явно не се ползваше с добро име! И новороденото да носи това име? Не, с времето стана противник на този вариант за име!
По- добре да бъде Мария, като не могат да измислят друго!
И тогава се появи вариантът Мариета Чувах го за пръв път
В интерес на истината, в живота , аз друга Мариета ( на френски е с две" Т ") , освен братовчедка ми, не познавам! От училище, работа или от случайно позпознансто Сега е популярно, но сред младото поколение!
Изглежда, че калеко ми се свърза с познати за него французи и от тях е дошъл този вариант за име Да , тези французи, живееха някъде на Ривиерата, мисля, че в Марсилия, бяха кръстници на момиченцето! Това беше само първото му име Имаше още един куп имена Не съм запомнил всичките, както и реда им, само някои- Жозеф, Полен, Филип...? Може и някъде да греша?Така съм ги чул тогава, така съм ги и запаметил Повече не съм се интересувал от тях!
Голямата бройка имена, след първото, вероятно е признак за благороден произход! ? Да, калеко ми, син на голям фабрикант, беше със самочувствието на благородник!
Въпреки, че новата власт го беше пратила да работи в някакъв цех, както той казваше, като шлосер? Завършил в Сорбоната!?
Държеше се високомерно с баба ми и дядо ми, явно не ги считаше за хора от неговия ранг? Леля ми обаче беше властна жена, беше стъпила на врата му и с нея беше като памук! Повиши ли му тон, веднага отстъпва! Изпитваше, необясним за мен, респект към майка ми? За разлика от другите, по неин адрес сипеше само суперлативи? Единственото, което не одобряваше в нея беше, че е допуснала грешка със забъркването си в политиката Може би го респектира при първата им среща Той, като разбра, че е учител по френски я заговори на този език Тя му отговори уверено и в разговора на няколко пъти го коригира Него, училият в Сорбоната? Втори опит, да я изпита, не направи!
Но, според мен, той има заслуги във въвеждането в употреба на името Мариета в България!
И днес то е разпространено, а не уникално име!
Името в този вариант е френско Той беше завършил във Франция, оттам бяха и кръстниците на братовчедката ми
Бях петгодишен като се ожениха Станах неволно причина да се запознаят!
Спомням си и сватбата им Люта зима, родителите ми не можеха да дойдат Попитаха, какъв подарък да изпратят? Леля ми каза, че иска само солен паламуд , за трапезата! Пристигна, за самата сватба, сандъче със солен паламуд! Интересното беше, че леля ми ядеше от него само главата? Нищо друго?...
Проблемно се оказа, какво ще бъде името на детето, което очакваха! Ако е момиче! Калеко ми искаше твърдо, то да носи името на майка му! Казваше се Мария! Но не в този вариант! След дълги спорове се спряха на Мая!
Сега вече и децата знаят, какво ще имат- братче или сестриче! Както едно русначе на шест години ми каза , че били пет сестри и чакали бебе Уверено казах, че отново ще е момиче! Не, момче било, видели го на видеозон
И мъдро заключи- Най- накрая те успяха!?
Леля ми не беше особено доволна от този вариант на име?Оправдано е само, ако се роди през май?( Роди се март месец) И споменаваше за някаква Мая, която явно не се ползваше с добро име! И новороденото да носи това име? Не, с времето стана противник на този вариант за име!
По- добре да бъде Мария, като не могат да измислят друго!
И тогава се появи вариантът Мариета Чувах го за пръв път
В интерес на истината, в живота , аз друга Мариета ( на френски е с две" Т ") , освен братовчедка ми, не познавам! От училище, работа или от случайно позпознансто Сега е популярно, но сред младото поколение!
Изглежда, че калеко ми се свърза с познати за него французи и от тях е дошъл този вариант за име Да , тези французи, живееха някъде на Ривиерата, мисля, че в Марсилия, бяха кръстници на момиченцето! Това беше само първото му име Имаше още един куп имена Не съм запомнил всичките, както и реда им, само някои- Жозеф, Полен, Филип...? Може и някъде да греша?Така съм ги чул тогава, така съм ги и запаметил Повече не съм се интересувал от тях!
Голямата бройка имена, след първото, вероятно е признак за благороден произход! ? Да, калеко ми, син на голям фабрикант, беше със самочувствието на благородник!
Въпреки, че новата власт го беше пратила да работи в някакъв цех, както той казваше, като шлосер? Завършил в Сорбоната!?
Държеше се високомерно с баба ми и дядо ми, явно не ги считаше за хора от неговия ранг? Леля ми обаче беше властна жена, беше стъпила на врата му и с нея беше като памук! Повиши ли му тон, веднага отстъпва! Изпитваше, необясним за мен, респект към майка ми? За разлика от другите, по неин адрес сипеше само суперлативи? Единственото, което не одобряваше в нея беше, че е допуснала грешка със забъркването си в политиката Може би го респектира при първата им среща Той, като разбра, че е учител по френски я заговори на този език Тя му отговори уверено и в разговора на няколко пъти го коригира Него, училият в Сорбоната? Втори опит, да я изпита, не направи!
Но, според мен, той има заслуги във въвеждането в употреба на името Мариета в България!
И днес то е разпространено, а не уникално име!
Мария и Силвестър семейно на екран
Мъжът на Мариана Попова я „смени“ с Мари...
Мария Рийш спечели олимпийската суперком...
Мъжът на Мариана Попова я „смени“ с Мари...
Мария Рийш спечели олимпийската суперком...
Следващ постинг
Предишен постинг
Мариета е по приемливо и близко до нас от Мерилин и други, каквито вече се срещат у нас.
цитирайkvg55 написа:
Мариета е по приемливо и близко до нас от Мерилин и други, каквито вече се срещат у нас.
Безспорно!
Факт е, че богомилите- албигойци и катари, са отишли в Италия и Франция и са оставили следи, определени от Екатерина Велика като славянски! Ние, по манталитет сме близо до французи и особено- до италианци!
Работил съм с тях с удоволствие Поддържали сме връзка и след това! Отделно и по външен вид си приличаме- особено с италианците!
В чужбина винаги са ме питали- италианец ли съм, при запознаване Никога турчин или някакъв друг!
Забележи в кои години се е случило това приятелю- ако беше преди Девети, чуждопоклонството нямаше да бъде погледнато с добро око от властта. Филмите на Луи дьо Фюнес, София Лорен, Фернандел, Ален Делон и другите филмови величия около тях обаче отвориха сърцата на народа ни за французите и той почна охотно да ги възприема като пример за подражание, понеже филмите ги направиха световноизвестни.
цитирайshtaparov написа:
Забележи в кои години се е случило това приятелю- ако беше преди Девети, чуждопоклонството нямаше да бъде погледнато с добро око от властта. Филмите на Луи дьо Фюнес, София Лорен, Фернандел, Ален Делон и другите филмови величия около тях обаче отвориха сърцата на народа ни за французите и той почна охотно да ги възприема като пример за подражание, понеже филмите ги направиха световноизвестни.
Да, бих добавил и Жан Маре, а и още много други! Филми, разтоварващи и зареждащи едновременно Сега ми изглеждат наивни и донякъде простовати, но тогава бяха отворена врата към света Психолози са французите Все пак, при всичките им грешки, новото време е инициирано от тях Умеят да напипват нежна струна
Минах два пъти край Сан Тропе Първият път търсех табела с името на града, от полицейските филми! Имах съмнения Там беше И районът около нея Същият, консервиран!
Представих си, каква ужасия щеше да е, ако беше в България Като в Слънчев Бряг Да не искаш да погледнеш, камо ли да се върнеш!
Хубав ден, приятелю!
Аз се интересувам от значението на имената. Бях потърсил за Мариета и пишеше, че означава ,,малката Мария". Мариана и Марияна пък са съответно съчетание между Мария и Ана и Мария и Яна. Поздрави!
цитирайmonarh1991 написа:
Аз се интересувам от значението на имената. Бях потърсил за Мариета и пишеше, че означава ,,малката Мария". Мариана и Марияна пък са съответно съчетание между Мария и Ана и Мария и Яна. Поздрави!
Да, формата е умалителна и може да се тълкува като Марийче или Марийка, в знак на големи нежност и любов!
Така са наричали Кера Тамара в турския двор- царица Марийче!
От Сорбоната дух и френски финес,
в името звучно се крият и днес.
Мариета – със обич и нежност излята,
превърна се в песен, позната на вятъра.
Че и аз си спомням със топла усмивка
една Мариета – по женски тактична.
Шефка ми беше, със ум и със сила,
добър човек, дето всеки цени го.
Светът е малък, приятелю мой,
истории пазим във хиляди тона.
Благодаря, че ни върна в оня завой –
от солен паламуд до духа на Сорбоната!
цитирайв името звучно се крият и днес.
Мариета – със обич и нежност излята,
превърна се в песен, позната на вятъра.
Че и аз си спомням със топла усмивка
една Мариета – по женски тактична.
Шефка ми беше, със ум и със сила,
добър човек, дето всеки цени го.
Светът е малък, приятелю мой,
истории пазим във хиляди тона.
Благодаря, че ни върна в оня завой –
от солен паламуд до духа на Сорбоната!
В група сме, в Кан
Срещу нас се движи камион от тяхната чистота и завива в пресечката към която вървяхме Като ни видяха, седящите в него наскачаха Един се провикна- Салуте, италиано!
цитирайСрещу нас се движи камион от тяхната чистота и завива в пресечката към която вървяхме Като ни видяха, седящите в него наскачаха Един се провикна- Салуте, италиано!
milototo написа:
От Сорбоната дух и френски финес,
в името звучно се крият и днес.
Мариета – със обич и нежност излята,
превърна се в песен, позната на вятъра.
Че и аз си спомням със топла усмивка
една Мариета – по женски тактична.
Шефка ми беше, със ум и със сила,
добър човек, дето всеки цени го.
Светът е малък, приятелю мой,
истории пазим във хиляди тона.
Благодаря, че ни върна в оня завой –
от солен паламуд до духа на Сорбоната!
в името звучно се крият и днес.
Мариета – със обич и нежност излята,
превърна се в песен, позната на вятъра.
Че и аз си спомням със топла усмивка
една Мариета – по женски тактична.
Шефка ми беше, със ум и със сила,
добър човек, дето всеки цени го.
Светът е малък, приятелю мой,
истории пазим във хиляди тона.
Благодаря, че ни върна в оня завой –
от солен паламуд до духа на Сорбоната!
Пореден твой шедьовър( френска дума, без никакви уговорки)Буквално- при нещата, работите Нещо в реда на нещата Ние сме му придали изключителност!
Иначе , при гениите, шедьоврите са в реда на нещата!
Хубав ден!
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене
За този блог

Гласове: 122943